MARATON'UN HİKAYESİ


TARSUS’TA BAŞLAYAN KIVILCIM MERSİN’DE ATEŞE DÖNÜŞTÜ

Sıcaktır Akdeniz insanı. İçinin sıcaklığını dışına vurur, bağrına basar misafirlerini. Sıcaktır Mersinliler, tüm insanlığı sevgiyle kucaklar. Sokakları denize çıkan şehrin, portakal kokulu caddelerinde binlerce yıllık tarihi iliklerinizde hissedersiniz. Roma İmparatorluğu’nun kaderine yön veren, imparatorluktaki en güzel mimari yapılara tuval olan Tarsus, medeniyetin başlangıcına ışık tutan Soli Pompeiopolis…

Uçsuz bucaksız Toroslarla masmavi denizin ortasında bu tarih kokan şehir, 14 yıl önce güzel boynundaki eksik olan defne çelengini takarak olimpik ruhu da yakalamayı başardı. Mersin’in ilk maratonu da tarihin günlük yaşamla iç içe geçtiği Tarsus’ta başladı. Her yıl daha da büyüyen organizasyon 10 yılın sonunda Tarsus sınırlarını aştı ve 2015 itibariyle Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenmeye başladı.

Eshab-ı Kehf ve St. Paul’da filizlenen bu büyük organizasyon, artık ülkemizin en güzel sahil şeridinde maviyle buluşuyor, Soli Pompeipolis’in sütunlarında yükseliyor.

Mersin’in tanıtımına büyük katkı sağlayan Mersin Maratonu, tüm Akdeniz insanının sıcaklığını dünyaya sergileyip, ülkeler arasında gönül köprüleri kuruyor.

Muhteşem tarih ve büyüleyici mavinin eşlik ettiği parkur, sizlere hem heyecanlı bir yarış hem de rüya gibi bir manzara vadediyor. Yemyeşil palmiye ağaçlarının sporculara ve izleyicilere eşlik edeceği bu çekişmeli yarışta buluşmak üzere tüm olimpik ruh takipçilerini 16 Aralık 2018 tarihinde Mersin’e bekliyoruz…